25 maja 2012

Warsztaty z Katarzyną Widmańską

      Pamiętam dzień, kiedy w szkole na przerwie zauważyłam plakat o warsztatach z portretu i Photoshop'a prowadzonych przez Katarzynę Widmańską w Studio Gawle i pomyślałam sobie, że fajnie by było w nich uczestniczyć. No ale za chwilę miała być matura, więc o tym zapomniałam... aż w pewną sobotę znalazłam konkurs na Internecie organizowany przez Day&Night, w którym do wygrania były ww. warsztaty. Konkurs polegał na napisaniu komentarza, w którym należało uzasadnić czym jest dla mnie fotografia i dlaczego to właśnie ja powinnam wygrać udział w warsztatach, a potem trzeba było zebrać jak najwięcej 'lajków'. Lekko nie było, ale dzięki pomocy rodziny, znajomych, całkiem obcych ludzi i najlepszych fanów Coldplay z coldplace.eu, którzy udostępniali link na tablicy, rozsyłali znajomym i spamowali gdzie się tylko dało, wygrałam różnicą 10 głosów ! :)
Z niecierpliwością czekałam na 19 maja, a kiedy nadszedł długo wyczekiwany dzień w Studio pojawiłam się jako pierwsza z uczestników. Wszyscy się powoli schodzili, ja nikogo nie znałam, ale dzięki łączącej nas pasji, szybko znaleźliśmy wspólny język. :)
Kilka minut po dziesiątej wszystko się zaczęło. Na początku każdy powiedział coś  o sobie i swojej przygodzie z fotografią. Potem głos zabrała Katarzyna Widmańska. Trochę teorii, cennych rad, opis zdjęć jej autorstwa (gdzie, jak i dlaczego) i przeszliśmy do robienia zdjęć modelkom. Na początek w świetle dziennym, a potem w studiu, co było dla mnie całkiem nowe, bo nigdy nie miałam takiej okazji żeby pobawić się w fotografa w sztucznym świetle. Po krótkiej przerwie na obiad przeszliśmy do drugiej części warsztatów, czyli Photoshop'a. Kasia pokazała nam jak ona "dopieszcza" swoje zdjęcia, a my pilnie robiliśmy notatki żeby niczego nie zapomnieć. :) Na końcu każdy z uczestników dostał "Certyfikat ukończenia warsztatów fotograficznych - portret&Photoshop".
Podsumowując - Kasia przedstawiła nam swoje spojrzenie na fotografię, pozwoliła nam, byśmy mogli lepiej zrozumieć jej zdjęcia, dała wskazówki, by robić coraz lepsze portrety.
Warsztaty były dla mnie niezwykle cennym doświadczeniem. Mam nadzieję, że nowo zdobyta wiedza będzie widoczna na kolejnych zdjęciach, które będę robić. Myślę, że kto nie był teraz na warsztatach, to 15 września będzie doskonała okazja, by to zmienić, bo naprawdę warto! Człowiek uczy się całe życie i warto spojrzeć na fotografię z perspektywy innej osoby, bo każde takie spotkanie jest niezwykle inspirujące. Traktuję to jako kolejny, bardzo ważny krok w mojej przygodzie z aparatem.

Jeszcze raz tutaj chciałabym podziękować osobom, które przyczyniły się do tego, że mogłam uczestniczyć w tych warsztatach, Państwu Gawle za super organizacje, Dorocie za piękne makijaże, Markowi za udostępnienie studia, Katarzynie Widmańskiej za umiejętności i wiedzę jaką nam przekazała, modelkom - Karolinie i Pauli za cierpliwe pozowanie i wszystkim Uczestnikom - Justynie, Pawłowi, Mateuszowi, Izie, Robertowi i Romanowi - za stwarzanie świetnej, przyjaznej atmosfery ! Mam nadzieję, że to nie ostatnie takie spotkanie, bo w takich warunkach mogłabym pracować codziennie. :)

Poniżej zdjęcia wykonane przeze mnie w czasie warsztatów :)


Kilka z backstage'u :)
oraz parę zdjęć autorstwa Pawła Wiktora:

2 komentarze:

 1. Piękne zdjęcia, pięknych modelek Pauli i Karoli :-) W naprawdę doborowym towarzystwie!!! Dzięki takim osobistością jak Kasia Widmańska wraz z Państwem Gawle realizujemy swoje marzenia i pielęgnujemy pasję. A Tobie Aniu życzę sukcesywnej pracy w portrecie. Mam nadzieję że spotkamy się najpóźniej we wrześniu ;-) Pozdrawiam
  Robert Sypień

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Robert, dziękuję :)
   Ja we wrześniu niestety nie będę mogła, ale wcześniej bardzo chętnie !
   Pozdrawiam

   Usuń